Witamina C jedną z substancji mitochondrialnych

Witamina C jedną z substancji mitochondrialnych

Nowym działem medycyny jest medycyna mitochondrialna. Jest ona jeszcze mało znana, mimo że zaczyna odgrywać coraz ważniejszą rolę. Medycyna mitochondrialna interesuje się mitochondriami. W kręgu jest zainteresowań znalazły się także substancje mitochondrialne. Zaliczana jest do nich między innymi witamina C.

Witamina C na odporność

Senność, uczucie zmęczenia, przeziębienia i inne infekcje, powolne gojenie się nawet niewielkich  ranek, skłonność do siniaków – to objawy, które mogą świadczyć o tym, że potrzebna jest nam witamina C.

Witamina C ma wielu wrogów. Jest nim wilgoć, wysoka temperatura, jednak za najbardziej zaciętego uznawany jest stres. Witamina C jest rozpuszczalna w wodzie, jej przedawkowanie jest więc bardzo trudne, gdyż nadmiar wydalany jest razem z moczem i potem. Suplementacja witaminy C zalecana jest między innymi osobom palącym papierosy.

Jakie są jeszcze inne substancje mitochondrialne?

Medycyna mitochondrialna wskazuje nam jeszcze szereg innych substancji mitochondrialnych. Cenne dla mitochondriów substancje to witamina B3, witamina K2, selen, l karnityna, kwas alfa liponowy, glutation, selen, konezym Q10, glutation, chrom i mangan.

Skąd je czerpać?

Substancje mitochondrialne możemy przyswajać ze źródeł naturalnych czyli z produktów żywnościowych. Możemy je czerpać także z dobrej jakości suplementów. Suplementy, którymi warto się zainteresować to witamina K2 Mk7 czy witamina B complex. Problemem nie jest tez uzupełnienie niedoboru manganu czy też chromu. W sprzedaży dostępny jest zarówno mangan suplement, jak i chrom w tabletkach.


Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.